Üyelik ve Aktivasyon

Uygulama bedeli ve aktivasyon 

Bir yıllık standart üyelik ücreti KDV dahil 590 TL  olup, üye olanlara işveren iş hukuku veya sosyal güvenlik eğitim sunumları hediye edilmektedir.

Uygulama belgeleri, üyelik aşağıdaki hesap numarasına ücreti yatırıldıktan sonra e posta adresinize gönderilecek şifre ile aktivasyonunuz gerçekleştirilecektir.

Ziraat Bankası Necatibey Ankara Şubesi

Hesap Adı: Novarge Bilişim Reklam ve Eğitim Hizmetleri

Hesap No: 795-81063020-5006

TR 2300 0100 0795 8106 3020 5006

Belgeler nasıl doldurulur?

Size tanımlanan şifre ile uygulamaya girdikten sonra üst menüde Belge Şablonları üzerinden açılan bölümde;

“İşyeri” üst menüsü altında işverene ait bilgiler girilmelidir.

“Personel” üst menüsü altında personele ait bilgiler toplu yüklemek için sağ tarafta bulunan “Personel aktarmak için kullanılcak excel dosyasını indir” menüsünden tıklayarak bilgisayarınıza indirerek doldurduğunuz dosya yüklenmeli, daha sonra personelde değişiklikler tek tek sağ tarafa kaydedilmelidir (Gün içerisinde ekleyebileceğiniz toplam kayıt sayısı en fazla 400 dür.),

“Belgeler” üst menüsü altında kayıtlı personel seçilerek “BELGELER” dosyası altında:

FESİH BELGELERİ
İŞVEREN BELGELERİ
SÖZLEŞMELER

alt dosyaları içindeki kullanmak istediğinizi belgeyi seçip, açılan paneldeki bilgileri kontrol edip, eksik alanlar doldurulduktan sonra yazdırılmalıdır.

Sözleşme ve belgeleri kim hazırlıyor?

Belgeleri iş ve sosyal güvenlik mevzuatı uygulamasında yetkin ve tecrübeli uzmanlar hazırlıyor.

Belgelere girdiğim bilgiler gizli kalacak mı?

Sadece size belgeleri sunmaktayız. Kişisel bilgileriniz bizimle paylaşılmamakta, size sunulan belgeler kendi bilgisayarınızda doldurulduğundan gizli kalmaktadır.

Site güvenli mi?

Site üyeliği için girdiğiniz veriler güvencededir. Banka kartı numaralarınıza veya oturum açma bilgilerinize erişimimiz kesinlikle yoktur.

Kullanım ve satış şartları

Kullanıcılar sunulan belgeleri sadece kendi işyeri işlemleri için kullanmayı, başka işveren, kurum, kuruluş, kişiler ile kısmen veya tamamen paylaşmamayı, vermemeyi, çoğaltmamayı, yayınlamamayı, uyarlamamayı taahhüt eder. Bu taahhüdüne aykırı hareket ettiği durumlarda tazminat ödemeyi kabul eder.

Uygulama, herhangi bir yasal tavsiye, görüş vermemektedir. Bu nedenle, herhangi bir hukuksal sorun için avukatlarla görüşülmelidir.

Uygulamamıza erişim, kullanım, üyelik ve/veya satın alma işlemleri yalnızca yasal kuruluşlar ve tam yaş ve ehliyete sahip gerçek, tüzel kişiler için geçerlidir.

Kullanıcı uygulamayı yasa dışı bir amaç, ticari amaç, kişisel verileri, reklam veya spam için kullanılmamasını kabul eder.

Üyelik bir yıl süreyle geçerlidir. Uygulamadaki mevzuata bağlı olarak güncelleştirilen belgeleri uygulayıcıya e-postası üzerinden üyelik süresince bildirilir. Üyelik bitiminde kullanıcı novargedanismanlik@gmail.com e-posta adresine yapacağı bildirim ile üyelik işlemini uzatabilir.

Uygulama ile ilgili herhangi bir soru ya da bilgi için novargedanismanlik@gmail.com e-posta adresine varsa belgelerinizi ile birlikte mesaj gönderilir.

Uygulama kullanıcının teknik veya bilgisayar arızası, donanım veya yazılım uyumsuzluğundan sorumlu tutulamaz.

Uygulama belgelerinin tasarım ve içeriği uzmanlar tarafından hazırlanmış, danışman firma ortakları ile ilgili değildir.

Uygulama belgeleri, kullanıcının etkinliğini, eksiksizliğini, doğruluğunu, sonucunu ve/veya etkinliğini garanti etmez. Şablon belgelerin kullanıcı tarafından herhangi bir hata, ihmal veya yanlışlıktan kaynaklı nedenlerle maruz kaldığı zararlardan sorumlu tutulamaz.

Kullanıcı uygulama tarafından sağlanan şablonları kullanarak oluşturduğu belgenin seçimi, kullanımı, yorumlanması ve kişiselleştirilmesi için tüm sorumluluğu üstlendiğini kabul eder.

Uygulamanın tüm belge ergonomi, metin, görüntüleri Novarge’nin korunan özel fikri mülkiyetidir.

Satın alma ve ödemenin onaylanmasını aldıktan sonra, kullanıcı e-posta adresine fatura sureti, aslı adresine gönderilecektir.

İŞÇİ ÖZLÜK DOSYASI

Ülkemizde özlük dosyaları işçilik hakları bakımından İş Kanunu gereğince zorunlu tutulmakla birlikte personel verimini ve ücret sistemini belirleyen doğru işçi alımı, terfi, görev vb. operasyonel insan kaynakları organizasyonlarında vazgeçilmez bir kaynaktır. 

İşveren çalıştırdığı her işçi için, 4857 sayılı İş Kanunun 75. Maddesine göre, işçi özlük dosyası düzenlemek zorunlu olup, işçi özlük dosyası düzenlenmemesi halinde ise 104. Maddesine göre, idari para cezasına hükmedilmiştir. İş Müfettişleri ile SGK Denetmenleri/Müfettişlerinin yaptıkları denetimlerde özlük dosyasının tespit edilmemesi halinde ceza uygulanır.

İşverenin işçi ile ilgili kamu kurumlarına sundukları belgeler özlük dosyalarında bulunur. Sadece Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı değil, İçişleri, Milli Eğitim, Sağlık, Kültür ve Turizm, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı kurumlarınca istenen işçi belgeleri özlük dosyasından sağlanır.    

İşveren işlemlerinde çok önemli yer tutan fesih belgelerinde, İş Kanunu 109. Maddesi uyarınca işçiye yapılacak tüm bildirimlerin yazılı olması gerekir. Bildirim yapılacak kişi bunu imzalamazsa, bu husus orada tutanakla tespit edilmelidir. Tutanak en az iki kişi tarafından imzalanmalıdır. İşçiye yapılan bildirimlere ilişkin imzalı örnek veya imzadan kaçınmış ise düzenlenen tutanaklar da özlük dosyasında saklanmalıdır.

Bu anlayıştan hareketle, iş ve sosyal güvenlik mevzuatı kapsamında: 4857 sayılı İş Kanunu, 5510 sayılı Sosyal Sigortalar Genel Sağlık Sigortası Kanunu, 4904 sayılı İş Kur Kanunu ve 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu uygulamasına ilişkin “ İŞÇİ ÖZLÜK DOSYASI ” içeriğinde hazırlanması gereken yasal belge ve ekler konusunda üyelerimizin bilgilendirilmesi amacıyla bu çalışma yapılmıştır.

İŞÇİ ÖZLÜK DOSYASI MEVZUAT

Madde 75 – İşveren çalıştırdığı her işçi için bir özlük dosyası düzenler. İşveren bu dosyada, işçinin kimlik bilgilerinin yanında, bu Kanun ve diğer kanunlar uyarınca düzenlemek zorunda olduğu her türlü belge ve kayıtları saklamak ve bunları istendiği zaman yetkili memur ve mercilere göstermek zorundadır. 4857 Sayılı İş Kanununda işçi özlük dosyası ilişkin maddeler aşağıdaki şekilde düzenlenmiştir:

İşveren, işçi hakkında edindiği bilgileri dürüstlük kuralları ve hukuka uygun olarak kullanmak ve gizli kalmasında işçinin haklı çıkarı bulunan bilgileri açıklamamakla yükümlüdür.

İdari Para Cezası

Madde 104 – 4857 sayılı İş Kanunun 63 üncü maddesinde ve bu maddede belirtilen yönetmelikte belirlenen … 75 inci maddesindeki işçi özlük dosyalarını düzenlemeyen, …işveren veya işveren vekiline 2018 yılı itibariyle 1.853.-TL  idari para cezası verilir.

Özlük dosyası olmaması cezayı gerektirmekle birlikte, ayrıca özlük dosyasında bulunması zorunlu olan belgeleri düzenlememek veya zamanında ilgili kuruma vermemek de cezayı gerektirmektedir. Bazı belgelerin bulunmaması doğrudan idari para cezası gerektirmemekle birlikte, hem denetimlerde, hem de ihtilaflı hallerde ispat için bulundurulması gerekir.

Yazılı bildirim

Madde 109 – Bu Kanunda öngörülen bildirimlerin ilgiliye yazılı olarak ve imza karşılığında yapılması gerekir. Bildirim yapılan kişi bunu imzalamazsa, durum o yerde tutanakla tespit edilir.

İşçi özlük dosyası her işçi için ayrı düzenlenmesi gerektiğinden, özlük dosyası düzenlenmeyen her işçi için ayrı ayrı idari para cezası söz konusu olacaktır. Bu nedenle çalışan her işçi için bir özlük dosyası düzenlenmesi zorunludur.

  Hemen Ara

  Etiam magna arcu, ullamcorper ut pulvinar et, ornare sit amet ligula. Aliquam vitae bibendum lorem. Cras id dui lectus. Pellentesque nec felis tristique urna lacinia sollicitudin ac ac ex. Maecenas mattis faucibus condimentum. Curabitur imperdiet felis at est posuere bibendum. Sed quis nulla tellus.

  ADDRESS

  63739 street lorem ipsum City, Country

  PHONE

  +12 (0) 345 678 9

  EMAIL

  info@company.com